Společnost Canon oznámila, že vyvíjí první ultra-vysoce citlivou kameru s výměnnými objektivy (ILC) na světě, vybavenou 1.0“ snímačem SPAD (Single Photon Avalanche Diode) s celkovým počtem pixelů 3.2 Mpx. Canon MS-500 využívá speciálních vlastností snímače SPAD k dosažení vynikajícího výkonu při slabém osvětlení a zároveň televizní teleobjektivy Canon, které se vyznačují vysokým výkonem v dlouhých ohniskových vzdálenostech. Canon MS-500 by mohla být využita pro některé filmové aplikace, jako jsou dokumentární filmy o přírodě a zvířatech, ale více se zaměřuje na použití ve vysoce přesných monitorovacích prostředích, jako jsou státní hranice, námořní přístavy, letiště, vlaková nádraží, elektrárny a další zařízení klíčové infrastruktury.

Aktuálně vyvíjený model MS-500 je vybaven 1.0“ snímačem SPAD, který snižuje šum a umožňuje tak jasné, plnobarevné HD zobrazení i v prostředí s extrémně slabým osvětlením. Ve spojení s rozsáhlou řadou televizních super-tele-objektivů Canon je kamera schopna přesně a precizně zachytit objekty v prostředí s extrémně slabým osvětlením ze vzdáleností i několika km. U běžných snímačů CMOS, které se používají v moderních digitálních kamerách, každý pixel měří množství dopadajícího světla za časový úsek. Čtení nahromaděného elektronického náboje také obsahuje elektronický šum, který snižuje kvalitu obrazu v důsledku digitálního procesu. To pak vede ke zhoršení výsledného obrazu, zejména při použití v prostředí se slabým osvětlením.

Nové snímače SPAD využívají technologii označenou jako "počítání fotonů". Při ní se počítají světelné částice (fotony), které dopadají na každý pixel. Když na pixel dopadne, byť jen jediný foton, je okamžitě přibližně milionkrát zesílen a vyveden na výstup jako elektrický signál. Každý z těchto fotonů lze digitálně spočítat, což znamená nulový šum při čtení signálu a klíčovou výhodu snímače SPAD. Díky této technologické inovaci je kamera MS-500 schopna pracovat i v nočním prostředí a pořizovat jasné barevné záběry. Model Canon MS-500 využívá bajonetové uchycení objektivu (na základě standardů BTA S-1005B), které je široce používáno v odvětví televizních objektivů pro zpravodajství.

Společnost Canon plánuje zahájit prodej modelu MS-500 v roce 2023.

Zdroj: tisková zpráva Canon