Full-Frame videokamera Sony PXW-FX9 s výměnnými objektivy E-mount je určena pro natáčení dokumentů, událostí, reality show, vzdělávacích nebo korporátních videí v rozlišení 4K. Kamera FX9 je vybavena 35mm plnoformátovým obrazovým senzorem 6K Exmor R CMOS, který díky převzorkování umožňuje  pořizovat nádherné 4K záběry s filmovou hloubkou ostrosti. Bajonet je vyroben z nerezové oceli a je kompatibilní s širokou řadu objektivů E-mount. Rozhraní kamery zahrnuje 12G-SDI & HDMI výstupy pro 4K, 3G-SDI pro Full-HD signál a konektory Genlock a timecode pro multikamerové využití. FX9 je také vybavena multifunkční patici MI shoe pro připojení volitelného příslušenství. Automatický zaostřovací systém Fast Hybrid AF poskytuje přesné zaostření objektů a také automatickou detekci obličejů díky 561 fázovým ostřícím bodům. S použitím interního gyroskopu FX9 je dosaženo pokročilé stabilizace, takže obraz může vypadat jako při použití gimbalu. 4-kanálový zvukový záznam využívá současně 2 kanály pro externí mikrofony a 2 kanály integrovaného stereo mikrofonu.

Kamera interně zaznamenává 4K (UltraHD) 10-bit video 4:2:2 na dvě paměťové karty XQD, které podporují souběžné a nepřetržité nahrávání a také režimy zálohování prostřednictvím proxy souborů. Podporuje rozlišení UHD (3840x2160) a Full HD (1920x1080) při volitelném snímkování 1fps až 60fps ve formátech XAVC-I, XAVC-Long a MPEG HD. Plánované aktualizace firmware přináší podporu nahrávání Full HD až 180fps a výstup 16-bit RAW 4K/2K až 120fps. Kamera je vybavena širokým dynamickým rozsahem 15 expozičních hodnot. S širokým dynamickým rozsahem souvisí vylepšené parametry barev a jasu jako je duální citlivost ISO 800/4000 Dual Base, která je užitečná zejména v situacích s nízkou hladinou světla. Elektronický variabilní ND filtr s rozsahem 7 EV pracuje v manuálním nebo automatickém režimu od 1/4ND do 1/128ND. Výchozí barevný profil kamery FX9 S-Cinetone nabízí  srovnatelný měkký vzhled a živé tóny barev obrazu jako mnohem dražší model Sony VENICE.

V balení PXW-FX9V je dodávána kamera spolu s akumulátorem BP-U35, nabíječkou BC-U1, napájecím adaptérem, hledáčkem s gumovou očnicí, IR dálkovým ovladačem a USB kabelem. V balení PXW-FX9VK je ke kameře přibalen navíc objektiv Sony SELP28135G. Kamera je kompatibilní s modulem Sony XDCA-FX9, který rozšiřuje funkčnost kamery o ramenní ENG podporu, síťové rozhraní a slot pro volitelný přijímač mikroportu.

Vlastnosti


6K CMOS Exmor R senzor
Plnoformátový obrazový 6K senzor PXW-FX9 podporuje záznam v rozlišení DCI 4K, UHD a Full HD. Výkonné zpracování obrazových dat s převzorkováním (oversamplingem) zajišťuje špičkovou kvalitu výrazně nad úrovní tradičních senzorů Super35mm. Podsvícený obrazový senzor CMOS využívá technologii Sony Exmor R pro zvýšení citlivosti a snížení úrovně šumu. Ve srovnání s 4K Super35mm má 6K senzor FX9 více než dvojnásobek plochy povrchu a poskytuje širší zorný úhel obrazu s malou hloubkou ostrosti.

15EV dynamický rozsah
Výjimečná hodnota expozice +15 stop PXW-FX9 nabízí kreativní svobodu při barevných korekcích (color gradingu) a postprodukci. Kameroví operátoři se mohou věnovat komponování záběrů na scéně, zatímco Sony FX9 zaznamená jemné nuance a detaily obrazu pomocí 10-bit interního 4K záznamu 4:2:2.

ISO nastavení
Integrovaný elektronický šedý filtr s proměnnou neutrální hustotou (ND) může být nastaven na automatický nebo manuální režim v plynulých krocích od 1/4 do 1/128. ND filtr je vhodný při natáčení v nestálých světelných podmínkách pro dokonale exponované záběry bez změny hloubky ostrosti. Pro umělecký efekt se nastaví vyšší hodnota ND s nižší rychlostí závěrky.

Záznamové formáty
Sony FX9 má na výběr několik formátů interního záznamu videa. Nejlepší kvalitu poskytne XAVC-I 4:2:2 10-bit až 60p a 600Mbps. Delší dobu záznamu při menší velikosti souboru nabídne XAVC-Long. K dispozici je také tradiční kodek MPEG HD. Všechny soubory jsou zapisovány na paměťové karty XQD.

Snímkovací rychlost
Podle požadavku na zrychlené nebo zpomalené záběry lze vybrat od 1 do 60 fps. FX9 vytváří pohlcující širokoúhlý obraz s malou hloubkou ostrosti, kterou poskytuje Full-Frame senzor v kombinaci s rychlým a pomalým snímkováním (slow motion). Nabízí také nastavení priority kvality zpomalení Full HD záběru pokročilou technologií převzorkování obrazu.

Režimy zápisu záznamu
V režimu „Simul“ probíhá nahrávání videa současně na obě karty zároveň a při „Relay“ se po zaplnění kapacity jedné karty záznam automaticky přepne na prázdnou kartu v druhém slotu. Režim 4K / HD Sub Rec uloží 4K záznam na jednu kartu a MPEG HD záznam na druhou kartu. K dispozici je také XAVC Proxy Rec, který vytvoří proxy soubor 9 Mbps pro rychlé a snadné odeslání po IP síti. K dispozici je také maximální vyrovnávací mezipaměť 28 sekund (Cache Rec), aby nedošlo ke ztrátě začátku nahrávání.

Filmový vzhled S-Cinetone
S-Cinetone je výchozí barevný profil Sony FX9. Profil je vyladěn tak, aby splňoval požadavky dnešních filmových tvůrců. Obsahuje bohatou paletu středních tónů barev, jemné odstíny pleti a věrnost barevného podání vyvinutou stejnými odborníky jako kamera pro digitální kinematografii Sony VENICE. Obraz z kamery FX9 proto vypadá svěžě a přirozeně. Díky výkonnému obrazovému senzoru Full-Frame si zároveň zachovává dostatek barevných informací pro postprodukci.

Rychlý hybridní autofokus
Autofokus snadno sleduje ostrost rychle pohybujících se objektů i v případě použití nastavení velké úrovně clony s širokoúhlým objektivem. Vylepšený rychlý hybridní AF kombinuje automatické ostření s detekcí fáze pro rychlé a velmi přesné sledování kontrastních objektů. Funkce Face Detection inteligentně rozpoznává a pamatuje si obličeje (funkce locked). Speciální čidlo AF má 561 detekčních fázových bodů a pokrývá přibližně 94% šířky a 96% výšky plochy obrazového senzoru, což umožňuje přesné a citlivé sledování zaostření objektu. Rychlost AF nabízí 7 úrovní přechodu mezi objekty od rychlého po pomalý, tak aby vyhovovala např. stylu natáčení historického TV dramatu nebo akčních scén. Citlivost AF nabízí 5 úrovní od uzamčení, ignorování ostatních pohybujících se objektů v rámečku, po odezvu přepínání zaostření z jednoho objektu na druhý. To je vhodné např. pro přeostření mezi závodními auty během předjíždění.

Pokročilá stabilizace obrazu
Informace o pokročilé stabilizaci obrazu umožňují postprodukčně upravit záběry z ruky pomocí softwaru Sony Catalyst Browse nebo Catalyst Prepare tak, aby vypadaly stejně jako při použití gimbalu. Na rozdíl od stabilizace v kameře nebo objektivu poskytují metadata generovaná vestavěným gyroskopem Sony FX9 kreativní volbu vyvážení mezi úrovní kompenzace chvění a rozlišením oříznutých záběrů 4K obrazu. Tato funkce je také kompatibilní s jakýmkoliv objektivem E-mount a umožňuje mnohem rychlejší zpracování než běžné pracovní workflow ve stabilizačních nástrojích NLE střižen.

4-kanálový zvukový záznam
Kamera FX9 nabízí nahrávání zvuku se samostatnými ovládacími prvky pro každý kanál. Při natáčení rozhovoru umožňuje 4-kanálový zvuk současné použití externího XLR mikrofonu pro záznam mluveného slova a vestavěný mikrofon pro okolní ruchy a hlasové poznámky operátora.

Vstupy a výstupy
Na kameře FX9 jsou umístěny různé konektory rozhraní včetně 12G-SDI a HDMI pro výstup 4K a také 3G-SDI pro výstup Full HD pro flexibilní monitorování signálu. Pro provoz s více videokamerami jsou k dispozici konektory Genlock a TC In/Out.

Multifunkční patice (MI)
Sony multifunkční patice je moderní rozhraní pro kompatibilní příslušenství Sony. Poskytuje napájení, připojení signálu a zapínaní/ vypínání přímo z kamery.

Volitelný rozšiřující modul
Sony XDCA-FX9 rozšiřuje funkcionalitu FX9 a optimalizuje rozložení hmotnosti kamery a ergonomii pro pohodlné natáčení ve stylu ramenních kamer. Ideální pro ENG a dokumentární aplikace. Rozšiřující jednotka také přidává pokročilá síťová rozhraní pro datové přenosy a slot pro bezdrátový zvukový přijímač.

Síťová mobilita
FX9 je vybavena bezdrátovou sítí standardu Wi-Fi 5 GHz a 2.4 GHz, přes kterou je možné ovládat celou řadu pokročilých funkcí. Mobilní aplikace Content Browser Mobile™ umožňuje dálkově ovládat kameru FX9 ze smartphonu nebo tabletu s Wi-Fi připojením. Lze upravovat úroveň expozice, zoom, start/ stop nahrávání a další funkce. Propojení s ověřením jedním dotykem je možné u smartphonů s technologii NFC.
 
FTP Transfer umožňuje odesílat datové soubory přes internet pro vzdálené uložení na FTP server i během natáčení. V případě přerušení signálu systém naváže obnovené spojení automaticky. Oříznutí klipu umožňuje nastavit počáteční a koncový bod a eliminovat tak časově náročné přenosy nepotřebného obsahu. Aplikace Sony XDCAM air zajistí upload proxy souborů videa z více kamer, které jsou v terénu, do cloudu, takže úpravy mohou začít ihned. K nahranému obsahu lze bezpečně přistupovat z libovolného umístění. Týmy zpravodajců mohou dokonce začít uploadovat klipy v průběhu natáčení, což šetří drahocenný čas.

Streamování nebo přenos souborů pomocí standardního ethernet kabelu na FTP umožnuje port LAN na volitelném modulu XDCA-FX9, stejně jako rozhraní pro připojení Dual Link Cellular. Dual Link používá kombinaci dvou mobilních celulární sítí pro stabilní připojení. FX9 je kompatibilní se standardními USB modemy 4G/LTE většiny mobilních operátorů. (Zkontrolujte prosím nejvhodnějšího poskytovatele služeb pro váš region. Budou účtovány poplatky za přenos dat.) Špičková technologie Sony QoS streamuje video na síťové servery řady PWS-1xxRX (volitelně) na XDCAM Air a umožňuje živé vysílání sledovat na vzdálené lokaci.

Objektivy Sony E
PXW-FX9 je vybavena bajonetem Sony E pro který je aktuálně dostupných 53 různých objektivů Sony E-mount, z nichž 32 pokrývá celou plochu Full-Frame senzoru. Bajonet je také kompatibilní s adaptéry Metabones pro různé typy objektivů Canon EF. Spolu s kamerou PXW-FX9VK je dodáván Full-Frame kompaktní servo zoom cine-objektiv Sony FE PZ 28-135 mm f/4 G OSS s nezávislými kroužky zaostřování, clony a transfokace. Společnost Sony také představila Full-Frame objektiv SELC1635G, který je k dodání od února 2020. První širokoúhlý model z nové řady „Sony Cinema Lens“ je kompaktní a lehký E-mount Zoom FE C 16-35 mm T3.1 G. Je vhodný pro profesionální uživatele na dokumentární a eventové projekty.

PXW-FX9 je dostupná na trhu od prosince 2019. Další informace najdete na našem eshopu nebo vám je rádi poskytneme v Proficam Centru Praha 9.