4K produkce SONY

Společnost Sony se může pochlubit bohatou historií technických inovací a vývojem produktů, které stále víc zdokonalovaly divácký zážitek z filmů. V minulosti toto platilo při přechodu z analogového formátu na digitální, když vývoj směřoval jistými kroky k technologii High Definition (HD). Sony nyní buduje na tomto odkazu novou platformu, která umožní uživatelům provádět kompletní výrobní proces ve formátu 4K.  4K přináší ohromující zlepšení kvality obrazu, neboť obsahuje 4x větší rozlišení než Full HD. Do roku 2012 byly potřebné nástroje pro 4K produkci dostupné jen u high-end aplikací, jako jsou celovečerní filmy, vysokorozpočtové reklamy a top-end televizní filmy a seriály. Od roku 2013 bude výroba pořadů ve 4K snáze dosažitelná nejen filmařům a TV produkcím.

Jako záznamové médium se v minulosti používal celuloidový film, který postupně ustupoval digitálním médiím. V roce 1999 firma Sony vydala první HD digitální kameru, která představovala významný pokrok digitální kinematografie. A v roce 2006, opět jako první na světě, Sony představilo 4K Digital Cinema projektor, který přispěl k rozšíření digitálního promítání filmů v kinech po celém světě i u nás. Nakonec, po uvedení kamery CineAlta Sony F65 (v lednu 2012), vznikla kompletní 4K workflow od natáčení po postprodukci, záznamové médium SR MASTER a otevřená spolupráce s předními světovými výrobci hardware a software.
 

V létě roku 2012 Sony představilo první komerční 84-palcový LCD 4K televizor BRAVIA a nový 4K domácí projektor VPL-VW1000ES. Na výstavě IBC  v září 2012 se Sony podílela na realizaci živého přenosu ve 4K rozlišení a distribuci prostřednictvím satelitu ASTRA. Nová etapa filmové a televizní produkce 4K byla zahájena.

 

Otevřená platforma

Revolučním krokem je představení nového otevřeného formátu videa XAVC. Formát XAVC používá tradiční MPEG4 AVC/H.264 kodek pro kompresi videa a je klíčem k rozvoji nové řady profesionálních produktů při požadavcích na co nejvyšší kvalitu obrazu.
 

XAVC podporuje rozlišení 4K (4096x2160 a 3840x2160), HD a proxy, až 60 fps, barevnou hloubku 12, 10 a 8 bit, sampling 4:4:4, 4:2:2, 4:2:0, MXF pro NLE Adobe® CS6 s Rovi Total Code Plug-in, Avid, Final Cut Pro X , Grass Valley, Quantel, Rovi a Sony Vegas Pro 12. XAVC je akceptován jako nový standard předními světovými výrobci elektroniky.

Dva nové modely kamer CineAlta ™

Sony oznámilo uvedení dvou nových kamer 4K CineAlta™: PMW-F5 a PMW-F55. Kamery jsou z řady Sony Super 35mm a můžeme je zařadit mezi PMW-F3 a Sony F65 s 8K snímačem. PMW-F5 a PMW-F55 jsou vybaveny nově vyvinutými Super 35mm snímači 4K CMOS a nabízí autorům nové tvůrčí možnosti natáčení HD, 2K a 4K videa.

 

Obě kamery nabízejí záznam s podporou více kodeků: nově představený XAVC MPEG-4 AVC/H.264, dále SR kodek (MPEG4 SSTP) a klasický kodek XDCAM HD422 50Mbps. Kamery umožňují záznam na Sony karty SxS PRO+. SxS PRO+ karty mohou být použity pro záznam XAVC při vyšší snímkovací rychlosti ve formátu HD a 4K až do 60fps (jen PMW-F55), nebo pouze XAVC vyšší snímkovací rychlosti v HD (v PMW-F5). Mimo interního záznamu na SxS PRO+ karty, umožňuje PMW-F5 i PMW-F55 záznam na externí rekordér Sony AXS-R5 ve formátu 4K RAW. Sony také připravuje externí jednotku HXR-IFR5 pro Super Slow Motion videokameru NXCAM NEX-FS700E, která umožní přímý záznam 4K RAW na AXS-R5.


K 4K kamerám mohou zákazníci vybírat z nové palety objektivů a hledáčků a dalšího příslušenství, včetně špičkového 0.7-palcového s OLED displejem Sony DVF-EL100.

Více energie pro F65

Kamera Sony F65 s 20-megapixelovým snímačem je nejvyšším modelem početné rodiny kamer Sony CineAlta™. Sony F65 je po celém světě využívána pro natáčení reklam a televizních pořadů v referenční kvalitě. Snímací prvek s rozlišením 8K je neustále zdokonalován a přináší nové funkce určené pro nejnáročnější aplikace. Patří mezi ně vyšší snímkovací rychlost 120P pro 4K RAW záznam pro efektní zpomalené záběry a 12-bitový SR kodek.

 

Nový monitor pro 4K produkci

V souvislosti s novými modely PMW-F5 a PMW-F55 byl představen nový 30-palcový 4K LCD monitor Sony PVM-X300. Monitor využívá technologii TRIMASTER™ a má velmi kompaktní design. Je vybaven rozhraním pro 4K monitoring, včetně čtyř 3G/HD-SDI konektorů pro prohlížení 4K obsahu. Volitelným příslušenstvím je 4K přehrávač, který může být integrován přímo do těla monitoru, např. pro účely rychlého přehrávání 4K obsahu přímo z karet SxS PRO + (k dispozici na jaře 2013).

 

„Sony opět demonstruje svůj závazek rozvíjet špičkové produkty, které přinášejí nové úrovně kreativity pro naše zákazníky," říká Olivier Bovis, šéf divize AV Media, Professional Solutions Sony Europe. „V blízké budoucnosti se můžeme těšit i na nové produkční systémy s podporou 4K živého přenosu sportovních akcí a jiných TV aplikací."


Další informace najdete na stránkách Sony Europe Limited nebo na prodejně profesionální techniky ELVIA-PRO.