HDC-F5500 vychází z průmyslového standardu řady systémových kamer Sony HDC. Byla oznámena již v říjnu 2021 v USA a představuje výkonný nástroj pro kreativní vyjádření obsahu s filmovým vzhledem obrazu. Globální závěrka narozdíl od klasické elektronické odečítá data ze všech pixelů na čipu v jeden okamžik a zabraňuje tak nežádoucímu rolling shutter efektu. Kamera F5500 exceluje v náročných světelných podmínkách, např. při hudebních koncertech s rychle se pohybujícími laserovými světly. Použití technologie globální závěrky s malou hloubkou ostrosti obrazového čipu je vhodné i v prostředí virtuálních televizních studií s nástěnnými LED panely.

Tato první systémová kamera Super35 je vybavena stejným motorizovaným 8-krokovým optickým ND filtrem jako filmová kamera Sony VENICE. ND filtr lze ovládat manuálně nebo dálkově. Kamera umožňuje přesnou volbu hloubky ostrosti obrazu a také kontrolované ostření na rychle se pohybující objekty i při jasných světelných podmínkách. Dalším benefitem nové systémové kamery je barevný prostor BT.2020, S-Gamut3/S-Gamut3.cine a HLG. Barevné gamuty zvyšují tvůrčí kreativitu a používají stejnou paletu barev jako nejžádanější kamery Sony VENICE.

Z pohledu workflow je možné integrovat HDC-F5500 do systému Sony IP Live prostřednictvím kamerové jednotky HDCU-5500 a to i pro vzdálenou produkci díky vysílací jednotce HDCE-TX50. Jednoduchá integrace se širokou nabídkou příslušenství znamená snadnou instalaci ve stávajících systémech v televizních studiích nebo přenosových vozech.

HDC-F5500 je také kompatibilní s dálkovými ovladači Sony pro kolorování živých záběrů a také systémem Sony SR Live pro HDR s HLG a S-Log3, který se etabluje jako efektivní workflow pro živou produkci videa HDR na globálním televizním trhu.

„Jsme potěšeni, že můžeme do našeho portfolia přidat tuto kameru, která reaguje na zvýšenou poptávku po filmovém vzhledu zejména na evropském sportovním trhu,“ řekl Norbert Paquet, z divize Live Production Sony Professional Europe. „Kamery Sony jsou uznávány pro svou pokročilou technologii a workflow se spolehlivostí a dlouhou životností, díky čemuž jsou dobrou volbou z hlediska udržitelnosti, a tento nový přírůstek bude nepochybně sloužit našim zákazníkům po mnoho let díky svým inovativním funkcím a adaptaci. “

Letos v červenci použije první zákazník kamery Sony HDC-F5500 na jazzovém festivalu v Montreux ve Švýcarsku. Kamerové čipy Super 35 mm 4K CMOS přinesou festivalu mimořádný obraz od širokých krásných záběrů na břeh jezera Leman až po blízké detailní záběry na řadu vystupujících umělců. První festival v Evropě použije špičkovou technologii, která do Montreux přinese nové kreativní možnosti a představí se jako jeden z digitálně nejpokročilejších hudebních festivalů na světě.

Další informace o této nové systémové kameře nebo řadě HDC kamer Sony najdete na pro.sony.eu.

Zdroj: Tisková zpráva Sony zde.