Sony HXR-NX5E je první videokamerou z nové produktové řady NXCAM, která nahrává video ve vysokém rozlišení 1920×1080 s datovým tokem až 24Mbps v 50i nebo 25p. K tomu přidává HD režim 720/ 50p a záznam ve standardním rozlišení. Objektiv Sony G a snímač Exmor™ CMOS poskytují vynikající rozlišovací schopnosti, přirozené barevné podání a vysokou citlivost při nízké hladině osvětlení.
 
Video ve formátu AVCHD se zaznamenává na cenově dostupné paměťové karty Memory Stick PRO Duo a nově i SD/ SDHC. Kamera je vybavena dvěma sloty pro paměťové karty o maximální kapacitě až 32GB. Při použití dvou 32GB karet je možno zaznamenat až 6 hodin HD videa a v případě použití volitelného 128GB flash disku se doba záznamu prodlouží až na 11 hodin.
 
Videokamera HXR-NX5E má vestavěný GPS modul, kvalitní 2-kanálový záznam zvuku v nekomprimovaném formátu Linear PCM a také zcela nový aktivní stabilizátor SteadyShot.
 
Všechny Sony NXCAM videokamery jsou dodávány s 2-letou PrimeSupport zárukou.

 
Funkce a vlastnosti
 
SONY G objektiv
 
Kamera je vybavena kvalitním objektivem Sony G Lens s počátečním ohniskem 29,5mm, který nabízí 20x optické přiblížení a je vybaven dvěma ED (extra-low dispersion) optickými prvky, které maximálně potlačují chromatickou vadu objektivu. Nová konstrukce objektivu se skládá z 10 skupin a 15 optických členů a obsahuje asférické členy pro ostřejší a jasnější záběry i při vysokém přiblížení. Nová technologie konstrukce Sony G objektivu spolu se snímači Exmor™ CMOS zaručují ostřejší záběry v HD rozlišení a extrémně nízkou hladinu šumu i za velmi špatných světelných podmínek.
 
Jednoduché ovládání objektivu
 
Prstenec ovládání clony, který je umístěn standardně vedle prstence zoomu, umožňuje uživateli nastavit expozici s velkou přesností. Funkce zoomu je variabilní a lze ji ovládat prstencem na objektivu, kolébkou na držáku nebo kolébkou umístěnou na rukojeti. Pokud navíc zvolíte vysokou rychlost přiblížení (high-speed zoom mode) můžete přejít z nejširšího ohniska do nejdelšího 1.5× rychleji než s videokamerou Sony HVR-V1E.
 
Optické ND filtry
 
Kamera je vybavena třemi vestavěnými ND (Neutral Density) filtry – 1/4ND, 1/16ND 1/64ND
 
3 × 1/3“ CMOS snímače Exmor ™ s technologií ClearVid
 
Vestavěné Exmor™ CMOS snímače zajišťují vysokou rozlišovací schopnost, vyšší citlivost oproti běžným CMOS snímačům, široký dynamický rozsah a přirozenou reprodukci barev.
 
Technologie potlačení šumu Exmor ™
 
Paralerní A/D (analogue-to-digital) převodníky konvertují analogový signál na digitální pro každý řádek pixelů zvlášť, na rozdíl od konkurenčních technologií, které poskytují pouze jeden A/D převodník na každý snímač. Technologie Exmor™ eliminuje vliv vnějšího šumu, který vstupuje do řetězce signálu při jeho přenosu do A/D převodníku a díky tomu obsahuje digitální signál extrémně nízkou hladinu šumu. Díky tomu se výrazně zlepšili praktické možnosti natáčení při slabém osvětlení a citlivosti 1.5 luxu (závěrka 1/30, automatická clona a zisk).
 
Technologie zvýšení citlivosti a rozlišení ClearVid ™
 
CMOS snímače s úpravou ClearVid dosahují větší snímané plochy než je tomu u běžných obrazových snímačů této velikosti a díky tomu nabízí vyšší citlivost. Rozlišení obrazu vylepšuje unikátní interpolační technologie od Sony, využívající 45-ti stupňové natočení pixelů na každém snímacím čipu.
 
Efektivní AVCHD záznam
 
AVCHD je vysoce účinný kompresní video formát, který výrazně snižuje nároky na kapacitu úložného prostoru paměťové karty nebo harddisku a poskytuje výhody souborového záznamu FAT32 s vysokou kvalitou obrazu při dosažení minimální velikosti souboru. To vše díky mimořádně efektivnímu kodeku MPEG4 AVC/H.264.
Dva sloty pro paměťové karty
 
HXR-NX5E zavádí novou funkci, která podporuje plynulé, nepřetržité nahrávání mezi dvěma sloty pro paměťové karty. Nahrát je tedy možné i delší nepřetržitý záznam, stačí počkat až se karta v prvním slotu zaplní a záznam se automaticky přepne do druhého slotu. Nahranou kartu z prvního slotu lze nyní bezpečně vyjmout a vložit novou, prázdnou.Takto lze celý postup neustále opakovat.
 
Hybridní nahrávání s volitelným paměťovým diskem
 
Mimo paměťových karet má uživatel HXR-NX5E k dispozici i volitelné příslušenství HXR-FMU128. Jedná se o flash disk s kapacitou 128GB pro nepřetržitý záznam 11 hodin videa v nejvyšší kvalitě režimu FX 24MB/s. I přesto, že má flash disk extrémně velkou kapacitu je velmi kompaktní a můžete ho připojit přímo do speciálního doku, který je umístěn přímo na kameře. Další výhodou HXR-NX5E je možnost duálního nahrávání na paměťovou kartu a flash disk současně.
 
Content Management Utility Software
 
Přiložený program Content Management Utility (Microsoft Windows® kompatibilní) je určený pro snadnější správu a přenos nahraných souborů.
 
Aplikace umožňuje:
 
1)      Sloučení souborů rozdělených kvůli systému FAT32 - tento automaticky rozděluje soubory větší než 2GB během nahrávání kvůli jejich kompatibilitě s OS Windows.
 
2)      Sloučení souborů rozdělených na více paměťových kartách při kontinuálním nahrávání.
 
3)      Mapy GPS data vložená v obrazových souborech. Systémové požadavky: OS Microsoft Windows XP SP3 *, Windows Vista SP2 **, Windows 7
 
* 64-bitové verze a Starter (Edition) nejsou podporovány
** Starter (Edition) není podporován
 
Standardní rozlišení videa v MPEG-2
 
SD záznam využívá stejný kompresní kodek jako standardní DVD Video. Díky tomu ho lze snadno upravovat ve většině nelineárních střižen a je ideálním formátem pro další distribuci záznamů na DVD.
 
Nekomprimovaný záznam zvuku
 
HXR-NX5E nabízí výběr ze dvou zvukových formátů – v CD kvalitě jako Dolby Digital stereo nebo v nekomprimované kvalitě jako Linear PCM stereo.
 
Aktivní SteadyShot
 
Mimo běžných technologií optického stabilizátoru, nabízí kamera režim „Active“, který poskytuje vynikající stabilizační výsledky při natáčení z ruky bez použití stativu. Uživatel si může vybrat mezi klasickým SteadyShot a Active SteadyShot režimem.
 
Vestavěná GPS (Global Positioning System)
 
HXR-NX5E je první profesionální AVCHD videokamera na světe s vlastním GPS modulem, který umožňuje automaticky vkládat údaje o přesné zeměpisné poloze místa natáčení a to přímo do video souborů AVCHD. GPS data můžete zpětně zobrazit, pomocí přiloženého programu CMU (Content Management Utility) a to v numerické hodnotě zeměpisné šířky a délky formátu NMEA.
Dotykový LCD displej XtraFine™
 
Špičkový 3.2“ LCD displej videokamery HXR-NX5E zobrazuje 921.000 pixelů (1920×480). Toto vysoké rozlišení displeje a zobrazení 100% plochy záběru s barevnou teplotou 6500K usnadňuje manuální ostření.
 
Snadné ovládání
 
Přes LCD displej XtraFine™ můžete přes nové přehledné menu měnit nastavení kamery. Tlačítko Visual Index usnadňuje prohlížení nahraných klipů, zatímco dotykové ovládání je možné po stisku tlačítka Mode.
 
Elektronický hledáček XtraFine™
 
Elektronický hledáček 0,45“ XtraFine ™ má rozlišení 1.227.000 pixelů (852×3[RGB]×480). Hledáček má tři nezávislé diody pro červenou, zelenou a modrou barvu, a umožňuje uživateli sledovat záběr s přesnou reprodukcí barev ve vysoké rozlišení. Hledáček XtraFine ™ má volitelný režim barevného a černobílého obrazu a zobrazuje 100% plochy záběru při barevné teplotě 6500K.
 
Možnosti propojení
 
HXR-NX5E má řadu flexibilních konektorů. HD-SDI rozhraní umožňuje připojit kameru k střihovému systému nebo studiovému monitoru pomocí kabelu BNC. Nepotřebujete žádné převodníky a na výstupu bude nekomprimovaný signál 4:2:2. Timecode a zvuk jsou již zakotveny v HD-SDI signálu.
 
Rozhraní HDMI umožňuje snadné připojení kamery ke komerčnímu HD televizoru a TC Link umožní propojit dvě kamery, které tak mohou být synchronizovány přes společný časový signál. Konektor USB 2.0 umožňuje snadné připojení k počítači. Ve výbavě jsou konektory pro kompozitní a komponentní AV výstup, dva mikrofonní XLR vstupy a také vstup dálkového ovládání Lanc.Kompatibilní příslušenství
 
HXR-NX5E je zpětně kompatibilní se standardním Sony příslušenstvím: baterie NP-F970, NP-F770, nabíječka AC-VQL1BP, ovládání RM-1000BP a RM-1BP, stínítka displeje SH-L32WBP, kamerové opěrky VCT-SP1BP a VCT-SP2BP a další.
 
Rozdíly proti spotřební verzi HDR-AX2000E
 
Tato videokamera bude k dostání i v odlehčené verzi. Níže uvádíme hlavní výhody proti spotřebnímu modelu HDR-AX2000E:
 
 • Režim záznamu videa AVCHD FX (24Mbps) 1280x720/50p, AVCHD FH (17Mbps) 1280x720/50p
 • Zvuk v nekomprimovaném formátu Linear PCM 2ch, 16bit, 48kHz
 • Záznam na volitelný 128GB flash disk včetně souběžného provozu s paměťovými kartami
 • Integrovaný GPS modul
 • Výstupní studiový konektor HD-SDI
 • Kompletní nastavení časového kódu a uživatelských bitů (TC/ UB Preset, TC Run, TC Make, UB Time Rec)
  včetně synchronizace časového kódu s dalšími kamerami přes TC link
 • Rozšířené kamerové funkce: rychlost přechodu zisku z jedné hodnoty na druhou (Smooth Gain),
  zisk na maximum (Hyper Gain), rychlost přechodu barevné teploty z jedné hodnoty na druhou (Smooth WB),
  nastavení barevné teploty po krocích 100°K(WB Temp Set), vyrovnání hodnoty barevné teploty pro exteriéry (WB Outdoor Level),
  zaostření ze vzdálenosti ≤80cm (Focus Macro), zvýšení rychlosti přiblížení (Speed Zoom), zvukový signál u barevných pruhů (Color Bar Tone)
 • Rozšířené uživatelské nastavení parametrů obrazu (Picture Profile): úroveň černé (Black Level), gama korekce podle specifikace ITU-709,
  G5.0, PD a x.v.Color (Gamma), gama korekce v tmavých oblastech (Black Gamma), nastavení bodu zalomení a sklonu křivky videosignálu
  k omezení přeexpozice (Knee), barevná hloubka pro jednotlivé barevné složky (Color Depth), ruční nastavení kontur (Detail)
 • Černobílý režim hledáčku (VF Color), vyznačení bezpečné oblasti (Safety Zone) a poměru stran obrazu (Aspect)
 • Zobrazení hodnoty přiblížení (Zoom Display), zaostření (Focus Display) i závěrky (Shutter Display) přímo na LCD dipleji
 • Přední nebo zadní indikátor (Rec Lamp) spuštěného záznamu lze vypnout
 • Počítadlo provozních hodin (Operation Time), aktuální datum v záznamu (Date Rec)
 
V prodeji od února 2010 v našem e-shopu nebo na prodejně profesionální techniky.