Sony Professional uvádí na trh novinku roku 2012, která doplňuje řadu videokamer Sony XDCAM HD422. PMW-150 je kompaktní videokamera s 3x1/3“ Full HD snímači a  Full HD záznamem videa 50Mbps ve vysílací kvalitě (formátu MXF), který je podporován hlavními evropskými televizními stanicemi a studii pro výrobu zpravodajství i produkci televizních dokumentárních pořadů.
Nezávislé prstence pro ovládání ostření, zoomu a clony, umožňují přesné a rychlé nastavení objektivu v jakékoliv situaci. Dále je možné připojit volitelný Wi-fi adaptér Sony CBK-WA01, díky kterému můžete dálkově ovládat výše uvedené parametry objektivu. Konektory Genlock a Timecode in/out pak zjednodušují multikamerový provoz. 
 

POPIS

PMW-150 obsahuje 3x1/3“ Full-HD ExmorTM CMOS snímače pro dosažení vysoké citlivosti, nízkého šumu a širokého dynamického rozsahu obrazu. Obrazový čip má 2 miliony efektivních pixelů a splňuje parametry Full-HD rozlišení bez interpolace bodů, což je výhodné pro natáčení za snížených světelných podmínek. Fixní objektiv s ohniskem od 29.5 mm (přepočet na 35mm film) a rychlým 20x zoomem má tři nezávislé, manuální prstence pro ovládání ostření, clony a zoomu. Objektiv má také plně automatické ostření a funkce pro optickou stabilizaci obrazu SteadyShotTM. Kamera je také vybavena 3.5“ LCD displejem s funkcí Expanded focus pro přesné manuální ostření. Centrální část obrazu na displeji (854x480) může být zvětšena na LCD nebo EVF pro ještě lepší kontrolu. Funkce je automaticky zrušena po 5s nečinnosti ostřícího kroužku. K většímu komfortu zaostření slouží i funkce Peaking, která zvýrazní hrany objektů v obraze odpovídající barvou (modrá, červená, žlutá, bílá). 

 

PMW-150 podporuje televizní standard MPEG HD422 50Mbps ve formátu MFX. MPEG HD422. Oproti standartnímu formátu běžných videokamer HD420 poskytuje kvalitnější obraz a přesnější reprodukcí barev, které jsou důležité pro klíčování (chromakeying). Navíc je plně kompatibilní s ostatními XDCAM HD422 kamerami Sony PMW-500, PMW-200 a PMW-100. Mimo tento standard podporuje kamera PMW-150 i MPEG HD420 35/25Mbps ve formátu MP4, který je kompatibilní s produkty XDCAM EX a také starším DVCAM. Formáty je možné přepínat mezi MP4 (FAT)/ MXF (UDF) v HD režimu a AVI (FAT)/ MXF (UDF) v SD režimu. Jako jednoduché dálkové ovládání lze použít Apple iPad nebo Android smartphone.  Po připojení volitelného Wi-fi adaptéru Sony CBK-WA01 a stažení aplikace, můžete dálkově ovládat parametry kamery: zoom, ostření, clonu, vyvážení bílé, a také funkce záznamu start/ stop (k dispozici po upgrade firmware v listopadu 2012).


 

 

Režim kontinuálního nahrávání vytvoří na disku jeden velký klip, bez ohledu na počet stisknutí start/ stop v záznamu. To zaručuje  vyšší přenosovou rychlost při přenosu dat i jednodušší správu souborů ve střižně. Funkce je ale podporována pouze v UDF (MXF) režimu. Pro přístup k náhledům jednotlivých klipů již není třeba přepínat mezi Camera/ Media, nově postačí jediný stisk tlačítka Visual Index. Funkce Slow motion umožňuje zaznamenat až 50 snímků (fps) v 720p nebo 25 snímků v 1080p, ale pouze v případě  použití SxS paměťových karet. Funkce Quick motion zpomaluje snímkovou frekvenci až na 1 fps a je vhodná pro natáčení za minimálních světelných podmínek. Využitím mezipaměti (funkce Cache recording) můžete předejít ztrátě důležitých scén a událostí, které se vyskytnout až 15s před tím, než stisknete start záznamu REC.

 

Pro ukládání dat slouží paměťové karty SxS. Kamera nabízí hned dva sloty, které lze využít pro nepřetržitý záznam videa MPEG HD422 50Mbps v délce až 4 hodin (se dvěma 64GB SxS). Obsah karet je možné mezi sebou kopírovat. Kamera podporuje profesionální SxS PRO karty (SLC) i SxS-1 (MLC) a pomocí volitelných redukcí také běžné spotřební Memory Stick a SD karty (pouze pro MPEG HD420) a XDQ karty (pro MPEG HD422). Kamera podporuje automatický záznam Metadat (formátu XML) z karet SxS, SD , Memory Stick, XQD nebo USB flash disku. Podle nahraného XML souboru se nastaví automaticky např. název souboru apod.

 

Na videokameře PMW-150 najdeme konektory Genlock vstup a Time Code vstup/ výstup pro zapojení do multikamerového provozu. PMW-150 umožňuje nastavení úhlu závěrky, podobně jako tomu bylo na klasických filmových videokamerách. V kombinaci s funkcí zpomaleného (slow motion) a zrychleného (quick motion) pohybu vytváří díky poměru expozice (bez ohledu na počet snímků) stejný „přerušovaný efekt pohybu“, jak ho zachytí filmová kamera. Pomalá závěrka zase poskytuje výhodu při natáčení za velmi nízké hladiny osvětlení. Tato funkce je užitečná pro zachycení pohybujícího se objektu s efektem rozmazání, jako např. pohyb lidí nebo aut na velké křižovatce. V režimu Full Auto jsou clona, zisk i  rychlost závěrky ovládány zcela automaticky pro získání správné úrovně expozice.

 


 

Kamera PMW-150 je vybavena HD/SD-SDI konektorem pro připojení na profesionální vybavení: OLED a LCD monitory, videorekordéry a režie. K dispozici je také rozhraní HDMI pro spotřební zařízení. K PC nebo Macu je možné kameru připojit přes USB konektor, nebo také konektorem i.Link (HDV), který lze aktivovat jako SP1440 (FAT) nebo DVCAM (FAT). Při použití velké baterie Sony BP-U90 lze kameru nepřetržitě používat až 6 hodin, slabší BP-U60 a BP-U30 jsou také kompatibilní. Zvukové vybavení PMW-150 zahrnuje stereo mikrofon, umístěný před rukojetí. K dispozici jsou samozřejmě 2 XLR audio vstupy, pro záznam zvuku v kvalitě linear PCM 24bit/ 48kHz, až ve 4 kanálech (2 interní mikrofon + 2 externí XLR vstupy).

 

LCD displej zobrazuje údaje o zvoleném poměru stran (Apect Marker, Aspekt Mask), pro přesné nastavení filmového záběru 2,35:1. Na kameře také najdete celkem 5 uživatelských tlačítek, kterým můžete přidělit jednu, často využívanou funkci dle vlastního výběru. PMW-150 má stejné menu jako PMW-100 a PMW-200 (obsahuje nastavení kamery, zvuku, videa, LCD/VF, TC/UB a další, včetně typu výstupního signálu z kamery). Funkce Quick Rec zaručuje velmi rychlý start nahrávání. Kamera je vybavena třemi vestavěnými ND filtry (1/4, 1/16 a 1/64), které pomáhají měnit hloubku ostrosti s ovládáním clony při venkovním natáčení.
 

Sony PMW-150W je v prodeji od prosince 2012 v našem  e-shopu nebo na prodejně profesionální techniky.