Společnost Sony Professional Solutions Europe oznámila v listopadu 2019 zahájení výroby nejnovější generace systému Optical Disc Archive. Generace 3 zahrnuje stolní USB mechaniku Sony ODS-D380U, interní Fibre-channel library mechaniku ODS-D380F a optické diskové cartridge Sony ODC5500R vyvinuté pro bezpečné a dlouhodobé ukládání podnikových dat. Každá cartridge se skládá z jedenácti disků „Archival Disc“, vyvinutých ve spolupráci s firmou Panasonic. Každý disk poskytuje 500 GB úložného prostoru pro celkovou kapacitu 5.5 TB, což je o 60% více než cartridge předchozí Gen2. S odhadovanou životností 100 let* je archivační systém Optical Disc Archive Gen3 ideálním řešením pro dlouhodobé, trvanlivé a spolehlivé skladování dat ve státní a finanční správě, lékařských a farmaceutických institucích, filmovém a televizním průmyslu apod.

Nová optická mechanika s osmi laserovými hlavami dokáže současně číst a zapisovat na obě strany optického média a poskytuje bezpečný přenos dat vysokou rychlostí čtení až 375 MB/s a zápisu 187.5 MB/s**. Rychlost je 1.5x vyšší ve srovnání s Gen2. Datová integrita je ověřována za chodu v kombinaci s vysoce stabilním úložným médiem. Tato funkce kontroly stability poskytuje dlouhodobě auditovatelnou konzistenci dat.

Optická média nové generace jsou chráněna vůči změnám teploty a vlhkosti a mají výbornou odolnost proti vnějším vlivům vody, světla a elektromagnetickému pulzu (EMP). Archiv z optických disků Gen3 může také snížit dlouhodobé provozní náklady díky nízké spotřebě energie. Spolehlivost, funkce a zpětná kompatibilita navíc eliminují potřebu migrace dat mezi více generacemi optických médií jako v případě LTO pásek. Optický archivační systém Sony je ideální pro uspokojení rostoucí poptávky po dlouhodobém skladování narůstajícího množství dat.

Společnost Sony v současné době vyvíjí řešení podnikové knihovny ve spolupráci s firmou Qualstar Corporation, využívající technologii Optical Disc Archive Gen3. Vysokokapacitní řešení bude škálovat kapacitu od 4.7 do 50 Peta Byte*** na jednu knihovnu a může clusterovat celou multiknihovnu v konfiguraci stovek petabytů archivních dat. Toto řešení PetaSite EX bylo od 17. listopadu 2019 vystaveno na stánku společnosti Sony na konferenci SC19 Colorado Convention Center v Denveru.

Produktový manager Norbert Paquet ze společnosti Sony Professional Solutions Europe dodává: „S novou technologií Gen3 a PetaSite EX vytváří společnost Sony bezpečné a nízkonákladové řešení, které poskytuje kapacitu, výkon a škálovatelnost tak, aby organizacím umožnilo splnit jejich požadavky na dlouhodobé skladování dat pro oblasti digitálních multimédií, státní správy, vzdělávání, průmyslu, zdravotnictví a bankovnictví“.

Sony ODS-D380U, ODS-D380F a ODC5500R jsou na trhu od ledna 2020. Pro archivační řešení střední velikosti je k dispozici stávající knihovna optických disků PetaSite ODS-L30M od společnosti Sony se zvýšenou kapacitou až cca 3 PB na systém knihovny. Podpora Gen3 bude připravena od ledna 2020.

Další informace najdete na našem eshopu nebo vám je rádi poskytneme v Proficam Centru Praha 9.

* Odhadovaná průměrná životnost archivačního disku podle interní testovací akcelerace dle metody ISO/IEC16963.
** Výkon se může lišit dle typu diskové cartridge a konfigurace prostředí PC.
*** Kapacita média závisí na použitém souborovém prostředí. Skutečná kapacita může být menší, než je uvedeno na disku.