Porovnání výrobků Oblíbené produkty

Velká pardubická 2024

ELVIA-PRO
Velká pardubická 2024

O víkendu 12. a 13. října se dostihoví fandové konečně dočkají domácího vrcholu sezony – Velké pardubické na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Za názvem Velká pardubická se skrývá několik dostihových závodů, které se představí během celého sportovního víkendu. Hlavní závod „ 134. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou” odstartuje kolem 16. hodiny, je jedním z nejstarších a nejtěžších dostihů kontinentální Evropy a je součástí mezinárodního seriálu dostihů Crystal Cup.

Na tomto opravdu prestižním podniku může závodit pouze kůň, který prošel aspoň jedním kvalifikačním závodem a skončil do 5. místa, nebo měl ztrátu na vítěze max. dvacet sekund. Z 18 přihlášených se nakonec startu letošního závodu zúčastní 16 koní.

Zajímavosti

Závod je dlouhý 6900 m a skýtá 30 překážek, včetně nechvalně proslulého Velkého Taxisova příkopu, několika vodních překážek, živých plotů a příkopů.

Celková Prize money je v hodnotě 5 milionů korun. Největší porci, 2 miliony korun, si odnese vítěz, pro druhého je pak připraveno 1,1 milionů. Třetí místo je odměněno 700 000 Kč.

Do roku 1992 bylo možné po pádu pokračovat v závodu, v roce 1993 to již pravidla zakazovala. Rychlost a dynamika dostihu se během doby také natolik zvýšila, že časovou ztrátu by již stejně nebylo možno dohnat.

Ač je to neuvěřitelné, tak cílová fotografie musela rozhodovat závod pouze jedenkrát v dosavadní historii a rozdíl byl podle konečného rozhodnutí o „délku nosu“ (0,01 vteřiny).

Kde, nebo jak závod sledovat? 

Velkou pardubickou bude přenášet Česká televize na programu ČT sport, případně přes internet na webu ČT. Livestream ze závodů pak jistě poskytne i řada sázkových kanceláří. Televizní fanoušci tak jistě dostanou své.

My ale doufáme, že se vám podařilo získat vstupenku a akce se zúčastníte osobně. A protože předpokládáme, že je mezi vámi mnoho nadšenců do fotografování a natáčení a na takovou akci se určitě nevypravíte bez svého fotoaparátu či kamery, máme pro vás také několik tipů na dokonalé fotografie. Pokud vlastníte jeden z fotoaparátů Sony Cybershot, nepříklad DSC-RX100 nebo DSC-RX10M4, nastavování režimů a manuálních funkcí se vás s touhou po dokonalé fotografii určitě týká také, ale v tomto případě budeme předpokládat, že vlastníte jeden z našich Sony Alpha bezzrcadlových fotoaparátů a tak vám doporučíme i příslušenství a možné objektivy ...

Automatické režimy či manuál?

Hodně automatických režimů, ostření a různých přednastavených prvků v moderních přístrojích vám zcela jistě usnadní práci. Přesto je fotografování sportu, vlastně fotografování obecně, velmi náročná disciplína a do jeho tajů je třeba postupně proniknout. Vždy je škoda nechat fotoaparát pouze v „auto“ režimu a neumět si nastavit rychlost závěrky, clonu, ISO, a další funkce a ošidit se tak o jedinečnou fotografii.

Níže uvedené rady tak berte s rezervou, každý si totiž musí najít svůj vlastní styl a vlastně i výbavu, která mu vyhovuje. Univerzální rada, jak se stát profesionálním fotografem, opravdu neexistuje. Na příkladu očekávaného sportovního podniku jsme se vám pouze pokusili přiblížit portfolio zajímavých výrobků kategorie Sony Alpha a jeho příslušenství. 

Buďte připraveni na vše

Zjistěte si, jak bude závodní den probíhat, ať jste ve správný čas na správném místě a máte připravenou vhodnou výbavu. Hlavně pak nezapomeňte  nabité baterie!

Před startem

Před samotným startem – v okamžiku, kdy koně vychází ze stájí a vy jim budete blízko, můžete s použitím vhodného objektivu, který zvládne nejen širokoúhlou fotografii, vytvořit velice poutavý záběr.
Pro takový snímek může dobře posloužit například model objektivu SEL-24F14GM.

Start

Hlavní dostih začíná letmým startem na pokyn startéra. I v případě, že získáte místo kolem startu, nebudete koním nikdy dostatečně blízko a je potřeba použít zoomový objektiv.
My doporučujeme praxí ověřené objektivy Sony SEL-24240 nebo SEL-70350G.

Sledujte skoky

Hodně záleží na vaší pozici na trati. Více než o objektiv ale půjde o citlivé nastavení.
Ovládání u fotoaparátů je vždy o zažití a pokud máte nový fotoaparát, například Alphu ILCE-7M4, je potřeba si předem vyzkoušet ovládání manuálního režimu. 

Cílová rovinka

Samozřejmě víme, že během zhruba 15-ti minutového závodu nemůžete být na všech místech současně. Pokud byste ale přeci jen seděli na hlavní tribuně, pak je skoro určitě potřeba kvalitní zoom objektiv, buď výše zmíněný a námi doporučený, nebo i ULTRA zoom objektiv SEL-200600G se kterým při správném nastavení fotoaparátu uděláte velice detailní fotografii například vítězného koně při jeho průběhu cílem.

Momentky v paddocku

Po závodu si nenechte ujít paddock a slavné osobnosti – ať již ty čtyřnohé, nebo jejich jezdce. "Reportážní" fotografie z takového prostředí plného lidí, zvířat a emocí asi nejlépe zachytíte variabilním objektivem SEL-2470GM2.

Pozor na kompozici

Dejte pozor, na co ostříte a na celkovou kompozici.
Pestrobarevné pozadí často působí rušivě, takže je lepší ho mírně rozostřit. Stejně tak pozor na sloupy či jiné nepatřičné objekty ve vašem záběru. Pokud se chcete pustit do umění, není nic jednoduššího, než si pohrát s hloubkou ostrosti a přidat snímku dynamiku právě zmiňovaným rozmazaným pozadím.

Inspirací Vám může být například článek Aleksandry Szmigiel, polské fotografky, která popisuje své zkušenosti s novými objektivy Sony při focení dostihů a od které jsme si vypůjčili ilustrační obrázek, případně další články z databáze Alpha universe. 

Článek si přečtěte zde

Vaše spokojenost je samozřejmostí

5/5

Rychle odesláno, kvalitně zabaleno.

Anonym Doporučuje obchod
5/5

Muzu jen doporucit. Objednala jsem si montaz televizoru na zed. Technici byli ochotni, sikovni a precizni. Dekuji.

Anonym Doporučuje obchod
hp-wide-sony-zaruka hp-wide-sony-zaruka


Užijte si bezstarostné sledování vašich oblíbených filmů, seriálů a sportovních přenosů s až 5letou zárukou Sony


Další informace