DLNA technologie

Dekorativní obrázekHlavní filosofií DLNA je vytvoření domácí drátové či bezdrátové sítě, ve které jsou schopny spolupracovat AV systémy spolu s počítači a mobilními zařízeními především pro sdílení multimediálních obsahů bez nutnosti složitého nastavování a konfigurace.

 

Co je DLNA ?

logo dlna velkédlna.jpg

    DLNA (Digital Living Network Aliance) je sdružení mnoha předních
    výrobců spotřební elektroniky a mobilní a počítačové techniky, které
    vytvořilo jednotný komunikační standard. Klade si za cíl vytvoření
    domácí multimediální sítě, která pracuje naprosto samostatně
    a neklade tak další nároky na uživatele. Logo DLNA je zároveň
    jednoznačným označením výrobku, který prošel testováním na 
    interoperabilitu (součinnost) v rámci komunikačních standardů této sítě.

  

 

Jak to funguje ?

DLNA je spojením několika standardů. V první řadě je to IP protokol, který zajišťuje síťovou konektivitu. Následuje využití protokolu DCP Framework, který slouží k automatické konfiguraci v domácí multimediální síti a ke zjištění dalších prvků nacházejících se v této síti. Dalším z prvků zajitujícím "spolupráci" DLNA produktů je používání běžných datových formátů, jako např. JPEG, MP3 nebo MPEG. Velice důležitý je také protokol DRM (Digital Rights Management), který má na starosti šíření multimediálního obsahu legálně.

Výkres DLNA schema konc_upraveno.jpg

Produkty pro DLNA sítě

Produkty v síti DLNA se dělí na několik základních kategorií :

  • DMS - Digital Media Server : je zpravidla NAS (Network Attached Storage) případně PC, do kterého ukládáme veškerý multimediální obsah. Tato data jsou pak sdílena pomocí softwarového Media Serveru integrovaného například v zařízeních VAIO, síťových discích Western Digital a mnoha dalších.
  • DMP - Digital Media Player : je klient v multimediální síti, který slouží jako přehrávač multimediálního obsahu umístěného na DMS. Zpravidla se jedná o AV zařízení, dnes především TV nové generace, AV zesilovače, domácí HiFi sestavy, herní konzole PS3 a mnoho dalších.

Podrobnější informace o jednotlivých produktech naleznete v sekci"produkty".