Porovnání výrobků Oblíbené produkty

Co je DLNA ?

ELVIA-PRO
Co je DLNA ?

Přemýšlíte nad tím co zkratka DLNA znamená a jak vám může být nápomocná při sdílení multimediálního obsahu v rámci domácí sítě?

DLNA technologie
Hlavní filosofií DLNA je vytvoření domácí drátové či bezdrátové sítě, ve které jsou schopny spolupracovat AV systémy spolu s počítači a mobilními zařízeními především pro sdílení multimediálních obsahů bez nutnosti složitého nastavování a konfigurace.

DLNA (Digital Living Network Aliance) je sdružení mnoha předních výrobců spotřební elektroniky a mobilní a počítačové techniky, které vytvořilo jednotný komunikační standard.
Klade si za cíl vytvoření domácí multimediální sítě, která pracuje naprosto samostatně a neklade tak další nároky na uživatele.
Logo DLNA je zároveň jednoznačným označením výrobku, který prošel testováním na interoperabilitu (součinnost) v rámci komunikačních standardů této sítě.
Zjednodušeně se dá říci, že DLNA je soubor pravidel, které řídí a upravují protokol UPnP, tedy Universal Plug&Play. Úkolem UPnP je dostat obsah ze síťového úložiště, skrze domácí síť, do zobrazovače. Tím může být televizor, ale stejně tak třeba chytrý domácí Hi-Fi systém, UPnP totiž může přenášet prakticky cokoliv.

Jak to funguje ?
DLNA je spojením několika standardů. V první řadě je to IP protokol, který zajišťuje síťovou konektivitu. Následuje využití protokolu DCP Framework, který slouží k automatické konfiguraci v domácí multimediální síti a ke zjištění dalších prvků nacházejících se v této síti. Dalším z prvků zajišťujícím "spolupráci" DLNA produktů je používání běžných datových formátů, jako např. JPEG, MP3 nebo MPEG. Velice důležitý je také protokol DRM (Digital Rights Management), který má na starosti šíření multimediálního obsahu legálně.
Ačkoliv je většina zařízení uzpůsobená k tomu, aby s pomocí UPnP a jeho rozšíření DLNA zobrazovala a přehrávala fotografie, muziku a video, mnohé DLNA servery si poradí i s externími titulky (zpravidla *.SRT), a pokud je cílový televizor podporuje, může je rovnou zobrazit společně s videem.

Produkty pro DLNA sítě
DLNA se skládá ze dvou základních částí, SERVER a ZOBRAZOVAČ (přehrávač)
DMS - Digital Media Server : je zpravidla NAS (Network Attached Storage) případně PC, do kterého ukládáme veškerý multimediální obsah. Tato data jsou pak sdílena pomocí softwarového Media Serveru integrovaného například v počítačích a noteboocích, síťových discích typu NAS a mnoha dalších.
DMP - Digital Media Player : je klient v multimediální síti, který slouží jako přehrávač multimediálního obsahu umístěného na DMS. Zpravidla se jedná o AV zařízení, dnes především Smart TV, AV zesilovače, domácí HiFi sestavy, herní konzole PS4 a mnoho dalších.

Vaše spokojenost je samozřejmostí

5/5

Skvělá komunikace a příjemný přístup! Děkuji.

Anonym Doporučuje obchod
5/5

Tradiční a specializovaný SONY obchod s profesionálním personálem. Rád tam nakupuji.

Anonym Doporučuje obchod
hp-wide-sony-zaruka hp-wide-sony-zaruka


Užijte si bezstarostné sledování vašich oblíbených filmů, seriálů a sportovních přenosů s až 5letou zárukou Sony


Další informace