Začátkem září proběhlo první představení další generace brýlí pro virtuální realitu Sony PlayStation VR2. Přestože se zatím jednalo opravdu o odhalení pouze základních informací a produkt má jít do prodeje až v průběhu příštího roku, přinášíme Vám již nyní těch pár dostupných informací.

PlayStation VR2 headset s ovladači Sense

„Brýle“ budou vybaveny dvěma OLED displeji s rozlišením 2000x2040 bodů, se skvělým podáním barev, vysokým dynamickým rozsahem a rychlostí vykreslování až 120 snímků/s. Avizované rozlišení tedy bude proti předchůdci Sony VR více jak čtyřnásobné.
Mimo to mají být součástí brýlí integrované senzory reagující na pohyby očí uživatele. Díky nim se dále zvýší vizuální zážitek ze hry, pokročilé techniky optimalizovaného vykreslování budou upravovat rozlišení tak, aby zvýraznily cíl pohledu a zároveň se budou pohyby a směr pohledu hráče projevovat přímo ve hře, aniž by bylo nutné použít externí kameru.

K vysokému standardu pohodlí pak bude patřit široké zorné pole, možnost nastavení vzdálenosti zobrazovačů podle očí uživatele pro optimální obraz, komfortní hmotnost celého zařízení a propracované větrání. Brýle budou vybaveny jediným propojovacím kabelem USB.

Možnost stisknutím jednoho tlačítka pozastavit hru a zapnout „průhled“ brýlemi do reálného okolí pro kontrolu herního prostoru či komunikaci s jinou reálnou osobou bude jistě také vítanou funkcí nového modelu – i když, kdo by se z takto dokonalého virtuálního prostředí dobrovolně vracel?

Již jen pomyslnou třešničkou na dortu jsou vibrační odezvy na herní děj (a to nejen v ovladačích popsaných dále, ale i v samotných brýlích) a dokonalý audio systém, přizpůsobující se poloze a pohybům hlavy pro maximálně realistické zvukové prostředí se skvělou lokalizací zvuků.

Žena hrající s PlayStation VR2 headsetem a ovladači Sense

 

Zbrusu nový design ovladačů

Co by bylo virtuální prostředí bez dokonalého a precizního ovládání vaší herní postavy?
Vždyť neergonomické a komplikované ovládání může zkazit požitek z jinak jakkoliv dokonalého herního zážitku, ať již je v běžné nebo virtuální realitě. Proto zahoďte klasický DualSense ovladač, Sony pro Vás k „brýlím“ připravuje úplně nový ovladač Sense pro PlayStation VR2. Zde vám žádný problém s ergonomií rozhodně nehrozí.

PS VR2 headset s ovladači Sense - pohled zezadu

Díky realistické a proměnlivé vibrační odezvě, detekci dotyku prstu, adaptivním spouštím a dokonale vyváženému a ergonomickému designu bude možné s virtuálními světy interagovat zbrusu novými a úchvatnými způsoby. K ovladačům bude samozřejmě dostupná i kompaktní nabíjecí stanice.

Vzhledem k laťce, kterou Sony nastavilo uvedením PlayStation 5 předpokládáme, že čekání na tuto herní novinku bude stát opravdu za to.

PlayStation VR2 držení ovladače Sense

A co se bude hrát?

V současné době se ve vývoji nachází víc než 20 her pro PS VR2 od PlayStation Studios i partnerů třetích stran, a to včetně takových titulů jako je Resident Evil Village, The Walking Dead: Saints & Sinners - Chapter 2: Retribution, No Man’s Sky, StarWars - Tales from the Galaxy's Edge a exkluzivního titulu pro PS VR2 Horizon Call of the Mountain.

PlayStation VR2 záběr ze hry Horizon

Zde je ochutnávka trailerů z vybraných her pro PlayStation VR2 (bez PSVR2 samozřejmě ve 2D…):

 
 
 

Technické parametry:

Headset PlayStation VR2

Typ zobrazovače
OLED
Rozlišení panelu
2000 x 2040 bodů pro každé oko
Obnovovací frekvence panelu
90 Hz, 120 Hz
Rozteč čoček
Upravitelná
Zorné pole
Přibližně 110 stupňů
Senzory
SENZOR POHYBU: Šestiosý snímací systém (tříosý gyroskop, tříosý akcelerometr)
SNÍMAČ PŘIPOJENÍ: Infračervený senzor přiblížení
Kamery
4 vestavěné kamery pro sledování soupravy a ovladače
Infračervená kamera pro sledování každého oka
Odezva
Vibrace headsetu
Komunikace s PS5
USB Type-C
Zvuk
VSTUP: Vestavěný mikrofon
VÝSTUP: Zástrčka stereofonních sluchátek
 

Ovladače Sense pro PlayStation VR2

Tlačítka
PRAVÁ: Tlačítko PS, tlačítko možnosti, akční tlačítka (kolečko / křížek), tlačítko R1, tlačítko R2, pravá páčka / tlačítko R3
LEVÁ: Tlačítko PS, tlačítko vytvořit, akční tlačítka (trojúhelník / čtvereček), tlačítko L1, tlačítko L2, levá páčka / tlačítko L3
Senzory a sledování
SENZOR POHYBU: Šestiosý snímací systém (tříosý gyroskop + tříosý akcelerometr)
KAPACITNÍ SENZOR: Detekce dotyku prstu
INFRAČERVENÁ LED: Sledování polohy
Odezva
Efekt spouště (na tlačítku R2/L2)
Haptická odezva (jedním pohonem na jednotku)
Port
USB Type-C
Komunikace
Bluetooth verze 5.1
Baterie
TYP: Vestavěná lithium-iontová nabíjecí baterie
 

Představení produktu

Datum uvedení na trh je zatím stanoveno na 22. února 2023

I když Sony bohužel nestihne uvolnit tento produkt do předvánočního prodeje, mohou si nedočkavci již nyní zadat svou předobjednávku. Tak objednejte u nás na e-shopu, případně osobně na prodejnách požádejte o zaevidování rezervace, ať jste jedni z prvních nadšených uživatelů Sony PlayStation VR2…

 

Zdroj: Sony
Změna termínů, parametrů a funkcí vyhrazena